Міста, яких більше немає. Села, від яких залишилися лише таблички. Спорожнілі ясла і порослі лісом будинки. Багатоповерхівки, в яких живе лише гучне відлуння. Понівечені часом ляльки, що чекають своїх маленьких господинь, які за ними вже ніколи не прийдуть... Це все Чорнобильська зона відчуження, подорож у якій отримаєте відповіді на багато запитань 30-ти річного минулого.



Це був далекий 1986. Одна квітнева ніч змінила життя мільйонів людей. Вибух на Чорнобильській АЕС призвів до руйнування четвертого енергоблоку. Радіація, розвіяна вітром, обрушилася на жителів, які й не підозрювали про небезпеку. Про невидимого вбивцю, що витає у повітрі, влада мовчала майже три тижні. Із зони катастрофи людей евакуювали відразу ж, але жителям інших міст нічого не сказали. Так, у Києві, на Хрещатику, норма радіації була перевищена в 100 разів! Але людей все одно вивели під червоними прапорами на першотравневий парад... У саме серце радіоактивної станції вирушили сотні тисяч ліквідаторів. Вони боролися з невидимим ворогом практично голими руками. За деякими оцінками, мінімум 100 тисяч з них не дожили до наших днів. А здоров'я більшості було підірвано назавжди.



Минуло більше 30 років. 30-ти кілометрова зона відчуження обросла лісом і міфами, розповідями про мутантів і зомбі. Що зробила радіація з містами, селами і лісами? Що тепер за колючим дротом? Довгий час територія була закрита для сторонніх. Але з десяток років тому завісу привідкрили. У зону відчуження можна поїхати з екскурсією. Тепер це найбільш екзотичне місце для туризму на планеті. Але що чекає туристів, які вирішили заглянути у цей незвіданий край?


Чорнобиль – найбільш обжите місто у 30-ти кілометровій зоні. Тут живуть кілька тисяч людей, в основному, позмінно. Контраст, звичайно, разючий – ось заселений будинок з доглянутими балконами, а поруч – привид з вибитими шибками... Саме місто знаходиться за 12 км від АЕС. Зараз воно є зосередженням життя, а його мешканці підтримують Зону в екологічно безпечному стані.«Рудий ліс» – унікальне явище. Через радіацію дерева набули кольору апельсина. Зараз ліс відновлюється.Канал з водою з охолоджувального ставка АЕС – місцева легенда. А все завдяки тутешнім сомам-гігантам. Риба – радіоактивна, тому її ніхто не чіпає. Щоб подивитися на гігантів, туристи приманюють розгодованих сомів хлібом.Тварини Чорнобильської зони – окрема історія. На вулицях покинутих міст можна запросто зустріти кабанів і вовків. З'явилися тут і якісь рідкісні види риб. А якось в одному з водоймищ виявили сома вагою 60 кг! Але з мутантів, про які складають легенди, тут хіба що хробаки.



Встановлена тут загоризонтна радіолокаційна станція або «Дуга» дозволяла стежити за міжконтинентальними балістичними ракетами не тільки над Європою, але над США. У Радянському Союзі було всього три таких установки. Але цьому секретному об'єкту не вдалося попрацювати у повну міць: у рік катастрофи, у 1986 році «Дуга» стала тільки проходити держриймання. Після аварії її законсервували.До речі, саме ця установка в улюбленій грі всіх геймерів – «S.T.A.L.K.E.R», стала прообразом зовнішнього вигляду так званого «вижигателя мізків».



Колишнє місто атомників, місто – пам'ятник трагедії. 50 тисяч людей вивезли звідси за якихось дві години. Адже Прип'ять, розташована всього за 2 км від АЕС, прийняла на себе головний удар. Зараз це одне з найбільш таємничих місць у зоні відчуження. «Мертве місто» являє собою страшну картину. Мало віриться, що 30 років тому тут чувся дитячий сміх, а по жвавих вулицях ходили городяни. Зараз все це більше скидається на занедбане будівництво. Іржаві дорожні знаки, вцілілі телефонні будки, розбиті світлофори... Мародери у пошуках металу розкурочили все, що змогли.



Обравши екскурсію у Чорнобильську зону відчудження, ви побачите атракціони, які так і не запрацювали. Кадри з «Колесом огляду», «Ромашка», електричними машинками і «човники» – найвідоміші види Прип'яті. Туристи люблять робити на їх фоні селфі.



Стосовно радіаційного фону: рівень опромінення під час флюорографії значно вищий від того, що можна отримати у Зоні. Ще кажуть, що за годину подорожі літаком пасажири отримують таку ж дозу опромінення. І все ж, перед поїздкою туристи підписують документ, і таким чином беруть на себе відповідальністьза можливі ризики під час або після поїздки. Для довідки: безпечною вважається інтенсивність випромінювання до 30 мкР/год. На зараженій території допускають фон 50 мкР/год. У Прип'яті показник коливається від 50 до 70 мкР/год. А в районі оглядового майданчика, біля ЧАЕС, радіометр показує і 143 мкР/год. Пам'ятайте, що одна з перших ознак опромінення – гіркий присмак металу в роті. Це говорить про те, що з радіоактивної території потрібно терміново йти. Наступна стадія – головний біль і нудота.
Поради туристам!
- Без паспорта нікуди – вас просто не пропустять на КПП.
- Тим, кому ще не виповнилося 18-ти років, в'їзд у зону відчуження заборонений.
- Забудьте про улюблені шорти, майки, шльопанці і міні-спідниці. Одяг повинен бути закритим і щільним, навіть якщо ви їдете у спеку.
- Слід взяти з собою головний убір, шарф, окуляри, накидки від дощу.
- Дамам не варто одягати взуття на шпильці – краще віддати перевагу зручному туристичному варіанту.
- Не забудьте прихопити з собою їжу, воду – влаштувати повноцінну трапезу ви зможете тільки у Чорнобилі. Але знайте, що їсти, пити і навіть курити на відкритому повітрі у Зоні заборонено.
- Не варто випробовувати удачу і куштувати чорнобильські грибочки, збирати фрукти-ягоди.
- Обов'язково візьміть похідну аптечку.
- Багато будинків у Зоні знаходяться вже «у тому» стані, що підходити до них небезпечно. Так що краще не відхилятися від маршруту і триматися групи і екскурсовода.
- При виїзді із зони вам доведеться проходити радіаційний контроль.
Якщо виявиться, що ваше взуття, штани або інша деталь гардеробу «заражена» радіацією, і дезактивація не допоможе, доведеться з нею розлучитися на місці. З цієї причини під час екскурсії по Зоні не варто сідати на землю або ставити на асфальт дорогу фото/відеотехніку. Крім того, радимо взяти з собою «золотий запас» речей, так би мовити на випадок НП. Бувалі кажуть: траплялося, що туристи з Зони виїжджали у буквальному сенсі без штанів...

Для відвідування необхідно вказати достовірні данні менеджеру туристичного оператора "Бомба-тур":
- Прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), громадянство та дані паспортного документа;
Підставами для відмови у відвідуванні зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення є:
- Недосягнення зазначеними особами вісімнадцятирічного віку;
- Подання недостовірних даних;
- Наступ несприятливих погодних умов;
- Загроза виникнення надзвичайної ситуації або пожежі у пожежонебезпечний період;
- Виконання ремонтних (науково-дослідних, технологічних) і інших робіт, які унеможливлюють перебування сторонніх осіб на території зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення;
- В разі отримання від правоохоронних органів інформації щодо причетності особи до терористичної діяльності.
